PROJEKT AEROKLUBU JESENIK A AEROKLUBU OPOLE
Společné hory - společné nebe           Wspólne Góry - Wspólne Niebo
Cílem projektu je navázat spolupráci mezi Aeroklubem Jeseník a Aeroklubem Opole, rozvíjet společné postupy pro přeshraniční lety na polsko-české hranici. Dlouhodobým účinkem bude zlepšení technické základny a infrastruktury na letištích na obou stranách hranice, což umožní hlubší spolupráci pilotů v dalším kroku. Po výměně zkušeností budou ustanoveny postupy obou organizací k přeshraničním letům  a k dalšímu rozvoji spolupráce.

Soustředění pilotů AK Jeseník a polských AK

Akci podpořil Olomoucký kraj
V roce 2016 proběhlo společné soustředění českých a polských pilotů na letišti v Mikulovicích. Celá akce byla po dohodě rozdělena na dvě části, týdenní navijákové létání pro pilotní žáky a týdenní létání v dlouhé vlně za Jeseníky na konci listopadu.
Ačkoliv je plachtařina závislá nejvíce na vhodném počasí, podařilo se soustředění realizovat s tím, že byla možnost flexibilního přizpůsobení akce na základě vhodné předpovědi počasí.
Vzhledem k tomu, že začínajících pilotů v jesenickém regionu v současné době není mnoho, AK Jeseník využívá blízkosti hranic s polskou republikou k doplnění družstva polskými pilotními žáky.  Také spolupráce s nejbližším polským aeroklubem Opole se stává stále užší a množí se společné akce. AK Opole jezdí do Jeseníku pomáhat školit polské piloty v létání v horách a především v dlouhé vlně. Mnozí polští piloti pak na sociálních sítích umisťují videa z jesenické "fali".