O Aeroklubu Jeseník

Letiště Aeroklubu Jeseník, ležící 15 km severovýchodně od města Jeseník a 2 km severozápadně od obce Mikulovice, začalo vznikat na počátku sedmdesátých let minulého století. Avšak nejstarší záznamy o létání v jesenickém regionu pocházejí ze 2. poloviny 40. let. Již při létání na starém letišti, jež se nacházelo na okraji města, vlastně přímo na úpatí Hrubého Jeseníku, a v padesátých letech bylo pak zrušeno, objevili místní plachtaři úžasné možnosti, které jim nabízela dlouhá vlna za hřebenem Jeseníků. Lokalita pro současné letiště byla vybrána právě s ohledem na možnost využití tohoto proudění, a tak směr dráhy 05 – 23 je přesně totožný se směrem JZ větru, který je pro fungující vlnu za Jeseníky typický. Díky  jedinečným podmínkám je v Jeseníkách možné plachtit prakticky během celého roku.

            Veřejné vnitrostátní letiště Mikulovice LKMI (N50o 18´ 06“ E017o 17´ 51“) se rozkládá na náhorní plošině, obklopené údolím s obcemi Supíkovice a Velké Kunětice na západní straně a údolím Mikulovickým na východě. Jižním směrem navazuje na dlouhé údolí Písečná, Česká Ves, město Jeseník směřující k hlavnímu hřebeni Hrubého Jeseníku, od prahu dráhy vzdáleného 20 km. Letiště leží v ADIZ. Asi 3 km severně od VPD již probíhá státní hranice s Polskem, takže při startu z dráhy 05 a při přistání na dráhu 23 je v první a druhé, resp. třetí a čtvrté okruhové zatáčce třeba dávat pozor na její případné narušení. Jako jedinou překážku u letiště lze uvést Hradecký les nacházející se vpravo v těsné blízkosti osy přistání na dráhu 05. Část ploch v areálu LKMI bývá občas využívána leteckými modeláři. Jinak provoz na letišti a v okolí omezuje pouze zákaz rušení hlukem nad městy a obcemi, především ale nad jesenickými lázněmi, ležícími na jižním svahu Studničního vrchu.

V aeroklubu je k dispozici celkem pět kluzáků a jeden motorový letoun. Mimo to  létájí v Mikulovicích dva soukromé kluzáky.

Pro přílet do našeho regionu (volací znak JESENÍK INFO, 123,500 MHz) je dobré pamatovat na závětří hřebene Jeseníků při jižních směrech větru. Po přelétnutí hor se můžete setkat s rotorem, jenž bývá často příčinou poměrně nepříjemné a zejména pro ULL nebezpečné turbulence. Je vhodné tento závětrný prostor přelétnout s patřičnou výškovou rezervou. Nad hřebenem Jeseníků je někdy možné se setkat se závěsnými a padákovými kluzáky, jejichž piloti startují většinou z Mravenečníku, případně ze Šeráku.

Kromě „běžného“ aeroklubového létání motorového, bezmotorového i parašutistického bývá organizováno během letové sezóny několik akcí, které je možno považovat již za tradiční. Především je to Jesenický jarní pohár, soutěž v plachtění pro klubovou a volnou třídu, konající se vždy na přelomu dubna a května, a dále Priessnitzův pohár, parašutistickou soutěž v přesnosti přistání, většinou probíhající počátkem července.

V průběhu roku se dále obvykle koná několik soustředění leteckých modelářů, někdy i souběžně s jarními či letními pobyty plachtařů, a také podzimní vlnová soustředění, kterých je však možno účastnit se po dohodě v libovolných termínech nebo individuálně podle přání a možností pilotů a návštěvníků. Nejen pro aktivní příslušníky jmenovaných leteckých odborností, ale i pro mnohé ostatní aviatiky a nadšence mohou být tyto akce v krásném prostředí zajímavým zpestřením jejich obvyklé letové činnosti.

            Přímo na letišti je možno v kvalitních pokojích ubytovat asi 30 osob (po předchozí dohodě), anebo lze kempovat poblíž hangáru a správní budovy. Okolí letiště nabízí nepřeberné možnosti pro pěší nebo cykloturistiku, pěkné přírodní koupání skýtají nedaleké zatopené žulové lomy a již zmíněné Priessnitzovy lázně v Jeseníku poskytují úlevu pro tělo i duši.

            Další důležité informace je možno získat v Databázi letišť od Avionu, případně na aeroklubových stránkách: www.aeroklubjesenik.cz.

            I když je naše letiště odříznuto od vnitrozemí jesenickým pohořím, nenechejte se touto skutečností odradit a přileťte na návštěvu nebo si vyzkoušet dlouhou vlnu. Rádi vás uvidíme.

 

STANOVY AK JESENÍK